Crni petak, globalni dan kupovine i velikih sniženja, u Bosni i Hercegovini se još uvijek ne može mjeriti s onim u razvijenijim zemljama. Dok u svijetu popusti dosežu i do 70%, kod nas su sniženja uglavnom skromna, krećući se između 20% i 30%. Ipak, i takve ponude privukle su značajan broj građana, iako nedovoljno da se ponovi rekordna potrošnja iz 2023. godine.
Prema podacima Porezne uprave Federacije BiH, građani su na Crni petak ove godine potrošili ukupno 275 miliona KM. Iako značajan iznos, to je za 20% manje u odnosu na prošlogodišnji rekord kada je u jednom danu potrošeno čak 346 miliona KM. Zanimljivo je da je dan poslije Crnog petka ove godine potrošeno još 130 miliona KM, što pokazuje da kupci i dalje ciljaju određene ponude, ali s većim oprezom nego ranije.
Stručnjaci smatraju da je manja potrošnja povezana s nedovoljnim povjerenjem građana u stvarna sniženja. To je potvrdila i izvršna direktorica Udruženja potrošača Republike Srpske, Murisa Marić, koja upozorava na manipulativne prakse trgovaca. “Trgovci pribjegavaju tome da prvo podignu cijene, pa ih onda snize na tih 20 posto. Kod nas su stavljeni rasponi tako da je kupac uvijek u nedoumici da li je nešto sniženo 20, 30 ili 50 posto. Mislim da najmanje imamo artikala sniženih za 70 posto,” kazala je Marić.
Iako je Crni petak u BiH postao popularan posljednjih godina, razlike u ponudi i pristupu trgovaca u odnosu na razvijene zemlje još su velike. Dok građani širom svijeta koriste ovaj dan za kupovinu luksuznih i tehničkih proizvoda uz znatne uštede, kod nas se više fokusira na osnovne potrepštine, pri čemu povjerenje u trgovce ostaje ključna prepreka za veći interes kupaca.
Izazovi u ponudi, skromna sniženja i oprez potrošača jasno ukazuju na potrebu za transparentnijim i privlačnijim praksama domaćih trgovaca, kako bi Crni petak u BiH mogao dostići nivo globalnog fenomena koji privlači milione kupaca.