Veliki broj građana Gornjeg Vakufa, ali i prijatelja iz Bugojna, Prozora i Jajca, danas je kroz hod časti i sjećanja odao počast hrabrim borcima Armije RBiH koji su u najtežim danima odbranili Gornji Vakuf i Bosnu i Hercegovinu. Povorka, u organizaciji Udruženja „Branioci grada“, započela je obilaskom Centralnog šehidskog mezarja, gdje su proučene Fatihe i položeno cvijeće.
Sjećanje na herojske bitke vodilo je učesnike prema strateškim brdima iznad Gornjeg Vakufa – Strmici (Relej), Krču i Seocima – koja su bila ključna odbrambena tačka tokom žestokih napada agresora u januaru 1993. godine.
Presudne bitke za Gornji Vakuf
Januar 1993. godine bio je jedan od najtežih perioda u historiji Gornjeg Vakufa. Dobro naoružane agresorske snage HVO-a i HV-a, uz podršku jake artiljerije, izvršile su snažan napad na grad. Već 13. januara na lokalitetu Releja poginuo je Hidajet Halilović, dok su 18. januara živote izgubili Arman Cvijetić, Adem Kirlić, Zahid Hadžiabulić Baraba i Vlado Kuga.
Na Krču, brdu koje je čuvalo Mahalu, a Mahala Gornji Vakuf, 22. januara 1993. godine u borbama su poginuli Emir Arapović, Hasan Arapović, Smajl Arnautović, Salih Demirović, Muhamed Redžić, Nazif Hrelja, Ibrahim Hodžić i Edhem Ribić iz Civilne zaštite, te Emin Pidro na putu do položaja. Tog dana živote su dali i Ismet Demirović, Jasmin Elezović, Nadir Brica i Kemal Mršić na Seocima, dok je četiri dana ranije na Krču poginuo Adis Ugarak.
Historijski čas i počast herojima
Na spomen-obilježjima Releja, Krča i Seoca, okupljeni su slušali historijski čas koji je održao legendarni ratni heroj Tahir Demirović, evocirajući uspomene na odlučujuće trenutke odbrane grada. Posebno je istaknuto herojstvo branilaca koji su, nakon pada Releja 18. januara, u gotovo nemogućim uvjetima četiri dana branili Krč i Seoce, uprkos žestokim napadima agresora.
Golgote Gornjeg Vakufa
Rat u Gornjem Vakufu ostavio je duboke rane. Linija fronta bila je svega 100-200 metara udaljena od civilnog stanovništva. U toku sukoba poginula su 343 borca, 810 osoba je ranjeno, dok je 450 građana prošlo kroz logore. Grad, gotovo sravnjen sa zemljom, pretrpio je i strašne materijalne štete, dok je na njega udaralo čak 14 tenkova, haubica i pamova, uz stalne napade artiljerije.
Ipak, ono što je preživio Gornji Vakuf svrstava se u red pravih čuda. Herojska odbrana ovog grada simbol je otpora i borbe za opstanak u najtežim danima.
Hod časti – podsjećanje na cijenu slobode
Danas je u povorci bilo gotovo 400 učesnika, među kojima su bili brojni žene i djeca, a povoljno vrijeme omogućilo je svima da stignu do ključnih lokacija. Ovaj čin je još jednom podsjetio na važnost sjećanja na žrtve i cijenu slobode koju danas uživamo.
„Naša dužnost je da sjećanje na naše heroje čuvamo i prenosimo na nove generacije, jer bez njihove žrtve ne bi bilo ni nas, ni našeg grada,“ poručili su organizatori pohoda iz Udruženja „Branioci grada.“

















