Građani Gornjeg Vakufa-Uskoplja danas su dostojanstveno obilježili Dan bijelih traka, prisjećajući se žrtava zločina počinjenih u Prijedoru tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Mirnom šetnjom od Gradskog parka do Centralnog šehidskog mezarja, učesnici su, noseći bijele trake, odali počast nedužnim civilima koji su 1992. godine bili obilježeni, progonjeni, zatvarani i ubijani samo zbog svog imena, vjere i nacionalne pripadnosti.
Bijele trake simbol su jednog od najmračnijih trenutaka novije historije Bosne i Hercegovine. Naime, 31. maja 1992. godine tadašnje vlasti u Prijedoru izdale su naredbu nesrpskom stanovništvu da svoje kuće obilježe bijelim čaršafima, a da pri izlasku iz kuća oko ruke nose bijele trake. Bio je to početak javnog obilježavanja ljudi koji su ubrzo postali žrtve progona, logora, mučenja, silovanja, ubistava i masovnih deportacija.
Zločini u Prijedoru ostali su upamćeni kao jedan od najtežih primjera sistematskog progona bošnjačkog i hrvatskog stanovništva u Bosni i Hercegovini. Kroz logore Omarska, Keraterm i Trnopolje prošle su hiljade civila, a brojni od njih nikada se nisu vratili svojim porodicama.
Prema podacima udruženja žrtava, na području Prijedora ubijeno je više od 3.000 civila, među njima i 102 djece. Brojne žrtve pronađene su u masovnim grobnicama, a mnoge porodice i danas tragaju za posmrtnim ostacima svojih najmilijih.
Današnje okupljanje u Gornjem Vakufu-Uskoplju proteklo je u tišini, miru i dostojanstvu, uz jasnu poruku da zločini ne smiju biti zaboravljeni i da se sjećanje na nevine žrtve mora prenositi na buduće generacije.
Bijela traka danas nije samo podsjećanje na naredbu kojom su ljudi bili poniženi i označeni za progon. Ona je i opomena da društvo mora prepoznati mržnju prije nego što preraste u nasilje, logore i masovne grobnice.
Građani Gornjeg Vakufa-Uskoplja ovom šetnjom još jednom su pokazali da kultura sjećanja ima posebno mjesto u našem društvu, ali i da solidarnost sa žrtvama Prijedora nije pitanje samo jednog grada, nego cijele Bosne i Hercegovine.
Na Centralnom šehidskom mezarju učesnici su se prisjetili svih nevino stradalih, uz poruku da se istina mora čuvati, pravda tražiti, a žrtve nikada zaboraviti.
























