5 C
Gornji Vakuf
Utorak, 19. Marta 2024.

Geografski položaj

Općina Gornji Vakuf je smještena u gornjem toku rijeke Vrbas, a regionalno pripada Srednjobosanskom Kantonu, okružena je planinskim masivima sa istoka i sjeveroistoka planine Vranica, a s juga i jugozapada Raduše. Vrbas je izgradio usku dolinu koja je duga 27 km, a široka samo 2 km, a još četiri rijeke obilježavaju prostor općine Bistrička rika, Trnovača, Krušćica i Voljišnica. Površina općine je 402,7 km2 , a nadmorska visina je između 650 i 2112 metara.

Prema popisu stanovništva iz 1991. godine u Gornjem Vakufu je živio 25181 stanovnik koji su naseljavali 51 naseljeno mjesto organizirano u 15 Mjesnih zajednica. Nažalost, neka od tih naseljenih mjesta su danas potpuno napuštena, a procjenjuje se da danas općina broji oko 21000 stanovnika.

Klima Gornjeg Vakufa je umjereno kontinentalna sa karakterističnim izrazito hladnim i dugim zimama te kratkim i toplim ljetima koja s većom nadmorskom visinom prelazi u izrazito planinsku klimu sa dugotrajnim snježnim pokrivačem.

Kroz općinu prolazi magistralni put M16.2 kojim je općina povezana na značajan putni pravac Zagreb – Banja Luka – Mostar – Dubrovnik. Polahko se završava i asfaltiranje regionalne prometnice R-439 kojim će Gornji Vakuf biti povezan za Novim Travnikom, odnosno sa središtem Kantona.

Ovakav geografski položaj i pogodna klima pogoduje razvoju poljoprivrede, naročito povrtlarstva, i turizma zbog iznimnih prirodnih ljepota i očuvanog okoliša naročito planina Vranice i Raduše te oko Ždrimačkih jezera, Ždrimačkog vodopada, Pijavičkog jezera, Pasjeg jezera, rijeka Vrbas, Voljišnice, Trnovače, Bistrička Rike i Kruščice. što bi trebalo iskoristiti u narednim godinama za povećanje broja uposlenih.

{mosmap}

Uredništvo
Uredništvohttps://gornjivakuf.com/
Udruženja za informisanje X MEDIA
Zadnje dodano
Povezane vijesti