16.3 C
Gornji Vakuf
Srijeda, 12. Juna 2024.

Gornjovakufljani u Švicarskoj osnovali udruženje “Mladi mjesec”

mladimjesec1

U subotu 26. februara u prostorijama IBC-a u Cirihu , održana je prva Skupština novoosnovane humanitarne organizacije „Mladi mjesec“.

U vremenu ekonomske krize i gašenja mnogih udruženja za svaku pohvalu je akcija koju je pokrenula grupa naših ljudi, uglavnom sa područja Gornjeg Vakufa, koji su svoju plemenitu zamisao pretvorili u djelo. Dobro je poznato da su „vakufljani“ dali veliki doprinos u kupovini i formiranju ovdašnjih džemata , a svoje aktivnosti, dobrotu i merhamet, evo   nastavljaju širiti prema zavičaju. Nadamo se da će svjetlost « Mladog mjeseca », obasjati područje gornjovakufske doline , te da će svoje zrake proširiti i na druga područja naše domovine.

O samoj ideji, razlozima i planovima ovog udruženja nešto vise nam je rekao član Upravnog odbora g. Hasan Manjgić: Svjedoci smo da iz naše zemlje dosta cesto stižu pozivi za razne vrste pomoći ugroženim kategorijama . Ljudi kao ljudi, odazivaju se , pomažu, ali kad se uvidjelo da nema dovoljno povratnih informacija, kome i kako je pomoć uručena, odlučili smo da taj posao radimo kroz instituciju, potpuno transparentno i dostupno na uviđaj svima. Naše udruženje čine aktivni i pasivni članovi i trenutno su uglavnom sa područja Gornjeg Vakufa. Cilj nam je za početak okupiti u udruženje sve ljude sa našeg područja,razasute po svijetu, a naravno vrata svim dobrim ljudima su potpuno otvorena.

Da li imate konkretne projekte odnosno ciljane grupe kojima ce Vaša pomoć biti uručivana?

-Posto smo mi organizacija koja djeluje u duhu solidarnosti, nemamo vjerskih, etničkih niti bilo kakvih drugih predrasuda i naša pomoć ce ići onome kome je zaista potrebna. Slušat će mo glas sa terena, direktno kontaktirati sredinu a naši članovi će odlučiti ko je prioritet u datom momentu. Naš cilj je da nekom san učinimo ljepšim i da nekom vratimo osmjeh na lice.

Pored humanitarnog, vi ste organizirali i lijepo druženje tj. Gornjevakufsko sijelo, a čini mi se da upravo to najviše fali našem narodu u tuđini. Kakvi su utisci prisutnih , te ko su ljudi koji ulažu svoj trud, vrijeme i novac da bi sve ovo funkcionisalo ?

– Utisci su dosta pozitivni, uživalo se u razgovoru o svom rodnom kraju, a veselilo uz muziku i narodno kolo. Zasluga pripada svim našim članovima, a Upravni odbor sačinjavaju : Pripo Mersudin, Manjgić Hasan, Zukić Hazim i Zukić Munir. Nadzorna komisija : Milanović Zuhdija i Ohran Jasmin, Zapisničar: Čaušević Enis.

Svi koji žele da se uključe mogu se pismeno javit na e-mail : mladimjesec@hero-co.ch, adresa: Mladi Mjesec, Postfach 265, 8046 Zürich, Schweiz

Uredništvo
Uredništvohttps://gornjivakuf.com/
Udruženja za informisanje X MEDIA
Zadnje dodano
Povezane vijesti