16.3 C
Gornji Vakuf
Srijeda, 12. Juna 2024.

Akcija 100 vakifa za izgradnju nove zgrade medžlisa IZ Gornji Vakuf

Izvršni odbor medžlisa IZ Gornji Vakuf je pokrenuo akciju pod nazivom ‘Akcija 100 vakifa za izgradnju nove zgrade medžlisa IZ Gornji Vakuf’ kako bi prikupili sredstva za završetak izgradnje zgrade medžlisa u centru grada, na istom mjestu gdje je bila godinama prija rata. Tim povodom uputili su otvoreno pismo svim džematlijama kojeg prenosimo u cijelosti.

Braćo i sestre, čestite džematlije, poštovani sugrađani

Na početku ovog pisma upučujemo dovu uzvišenom Gospodaru Allahu dž.š. da Vam da bereket, zdravlje, sreću i svaki hajr u vašem životu. Znajući koliko volite Allaha dž.š., njegovog Poslanika,Muhammeda a.s. i čistu vjeru din i islam, pozivamo Vas poštovana braćo da se odazovete na akciju koju je pokrenuo medžlis Islamske zajednice Gornji Vakuf a ona nosi naziv “Akcija 100 vakifa- za izgradnju nove zgrade medžlisa IZ Gornji Vakuf”. Ovaj projekat je iznimno bitan za naš grad, našu općinu a posebno za našu omladinu i djecu. Znajući da je Gornji Vakuf kroz historiju bio i ostao sredina vjere, kulture, tradicije i obrazovanja, (sam naziv grada to svjedoći), medžlis IZ Gornji Vakuf želi ovom hajirli akcijom potvrditi taj epitet i svakako unaprijediti edukativno-kulturni razvoj naše općine i našeg herojskog Gornjeg Vakufa.

Plemeniti čovjek i veliki vakif Mehmed-beg Stočanin 1592 godine (1001 hidžretske) izgradi prelijepu džamiju u gornjem Skopju (današnji Gornji Vakuf), i time oplemeni ovaj kraj i čestitog bosanskog čovjeka. Kod džamije Mehmed-beg napravi Muallimhanu (prva osnovna škola u gradu) da se nauke izučavaju te da se djeca odgajaju u duhu čiste vjere islama. Ovaj vakif napravi i Han (konačište) u kome su se umorni putnici odmarali od dalekog puta.Preko plahovitog Vrbasa izgradi prelijepu ćupriju koja je povezivala istok i zapad ali što je još bitnije povezivala je ljudska srca i ljudska htjenja. Gornji Vakuf zahvaljujući svome vakifu, Mehmed-begu Stočaninu zablista u svojoj ljepoti i blagostanju, od tada čestiti gornjevakufljani nastaviše tradiciju hajrata i dobrih djela. Mjenjala se historija, mjenjali ljudi i različite vlasti, zeman gradio ali i razgrađivao a Gornji Vakuf ponos roda svih Bosanaca kao grad vakifa postade i grad šehida. Plemeniti ljudi gornjevakufske općine stadoše na branik domovine da odbrane hajrate čestitog Mehmed-bega, da odbrane plemenitu majku Bošnjakinju koja je rađala najbolje sinove Skopaljske doline. Allah uzvišeni odredi, Gornji Vakuf postade grad heroj, u agresiji razrušen i ranjen ali ponosan i postojan, gornjevakufljani postadoše heroji ispjevani u pjesmama. U Gornjoj mahali i u drugim džematima niće 360 nišana koji svjedoće borbu najboljih sinova Bosne i Hercegovine. Oni su obezbjedili slobodu i budučnost našoj djeci i našim potomcima. Zato plemenita braćo i sestre svojim uvakufljenjem i svojim hajratom pokažimo da mislimo na budučnost naše djece i omladine, pružimo im kvalitetan ambijent za druženje i educiranje. Pokažimo da smo spremni ići u budučnost opskrbljeni vjerom, znanjem i dobrim djelom.

Zgrada medžlisa se sastoji od tri sprata i potkrovlja, prvi sprat uz Božiju pomoć planiramo izdati nekom privrednom ili ekonomskom subjektu(banka islamskog tipa, tržni centar i sl), kako bi se objekat mogao samofinansirati, ovo nam je izuzetno bitno obzirom da ovakva vrsta objekta mora imati lijep i savremen izgled. Na drugom spratu zgrade planiramo otvoriti edukativno-kulturni centar za naše sugrađane, posebno za našu omladinu i djecu. Planirano je da se u funkciju stavi kafe internet klub sa obimnom bibliotekom kao i centar za učenje stranih jezika, gdje će naša omladina imati priliku da se obrazuje u jednom lijepom i kulturnom ambijentu. Važno je napomenuti da ovakakvo mjesto sa pomenutim sadržajima ne postoji u našem gradu, stoga bi otvaranje ovakvih sadržaja bilo od neprocjenjive vrijednosti za našu sredinu i naše ljude.

Na trećem spratu zgrade planiramo osmisliti prostor za više namjena. U prvom redu to bi bila velika sala za predavanja , omladinske sastanke i okupljanja( omladinski krug pri medžlisu). U ovom prostoru bi takođe organizirali druženja sa našim gornjevakufljanima koji žive i rade u dijaspori, ovo nam je izuzetno bitno obzirom da želimo našim ljudima koji žive u evropskim i prekookeanskim zemljama ponuditi korisne sadržaje prilikom boravka u domovini i njihovom matičnom gradu.          

Na trećem spratu zgrade planirali smo organizirati i dječiju igraonicu u kojoj bi djeca od tri do šest godina imala priliku družiti se i socijalizirati, evidentno je da naš grad oskudjeva i sa ovakvom vrstom sadržaja.

Na kraju želimo istaći našu veliku želju i volju da uspješno okončamo ovu hajirli akciju. Zato braćo i sestre ukoliko želite biti vakifi u ovoj akciji pridružite se svim onim generacijama koje su čuvale svoju vjeru, kulturu i tradiciju na ovim prostorima. Svi vakifi koji uplate u medžlisu IZ Gornji Vakuf iznos od 500 konvertibilnih maraka ili više, dobit će vakufnamu kao priznanje za njihovo dobro djelo, a njihova imena će biti upisana na ploći vakifa koju će čitati budući stanovnici herojskog gornjeg Vakufa. Molimo Allaha uzvišenog da svim vakifima da bereket, zdravlje i svako dobro na oba svijeta,   AMIN

U Gornjem Vakufu, 22.04.2011. godine 

Uredništvo
Uredništvohttps://gornjivakuf.com/
Udruženja za informisanje X MEDIA
Zadnje dodano
Povezane vijesti