11.3 C
Gornji Vakuf
Subota, 02. Marta 2024.

ŽRK “Sloga”: Od “vrućeg asfalta” do kandidata za Premijer ligu BiH

Gornji Vakuf-Uskoplje, gradić koji je već skoro tri decenije simbol bezočnih razaranja i poratnih podjela, posljednjih godina ispisuje ljepše stranice svoje historije, i to ponajviše zahvaljujući – sportu.

Muški rukometni klub, čija priča je privukla pažnju diljem regije, futsal tim, nogometni klub, karataši, košarkaši…i svi pod znakovitim imenom „Sloga“ – složno su donijeli mnogo radosti i pozitivne energije svome kraju.

Grad rukometa

Posebno mjesto u srcima stanovnika ovog mjesta ima rukomet, koji je još davne 1956. donio Đuro Hraćan. Zbog toga je već odavno u BiH grad pod Vranicom prepoznat kao “grad rukometa”.

Postoje brojni primjeri država u svijetu koje koriste sport kako bi gradile koheziju između suprotstavljenih zajednica. Kada se u budućnosti bude istraživao sport u kontekstu pomirenja u Bosni i Hercegovini; kao kohezioni faktor “koji doprinosi upoznavanju mladih ljudi, integraciji, odnosno izgradi zajedničkog identiteta”, Gornji Vakuf-Uskoplje će sigurno imati istaknuto mjesto.

Takvim putem u posljednje vrijeme hodi i Ženski rukometni klub “Sloga”, koji pod zajedničkim vodstvom mladih sportskih radnika, entuzijasta i rukometnih veterana, nagovještava još jednu lijepu sportsku priču iz srednje Bosne.

Ovaj mladi tim koji će naredne godine proslaviti svoju prvu deceniju iza sebe već ima dosta uspjeha u omladinskim kategorijama, dok se seniorska ekipa ove sezone nalazi blizu plasmana u društvo najboljih bh. ekipa… Konačna odluka, kako nam kažu iz uprave i stručnog štaba ŽRK “Sloga”, bit će donesena tokom ovog mjeseca.

Inače, ova simpatična sportska priča počinje negdje u proljeće 2013. godine kada su uspješni rukometaši Muamer Zukić i Irhad Ohran, zajedno sa Enesom Ajanovićem, a na inicijativu uprave MRK SLOGA, obnovili rad ženskog rukometnog kluba, koji je uspješno djelovao u prošlosti. Trenirali su djevojčice generacije 1996./1997. Već u prvom nastupu izborili su 3. mjesto na Sportskim igrama mladih. Ovaj rezultat je pokazao je da klub ima perspektivu te je 2013. s radom počeo ŽRK “Sloga”.

“U svojim početcima klub je igrao razne turnire, omladinske lige, trenirali smo ljeti na asfaltnim terenima, malim neuslovnim salama…I sve to do 2017.godine. Prekretnica našeg kluba je svakako izgradnja sportske dvorane te godine. Iste godine smo osnovali seniorsku ekipa i u sezoni 2017/18. prijavili za nastup u Prvoj ligi FBiH”, priča Muamer Zukić, jedan od osnivača kluba, spominjući Ermina Čolića, Senada Ohrana, Adila Osmanagića i druge koji su dali poticaj u teškim danima stasavanja kluba.

Klub je u prvoj sezoni 2017/18. zauzeo 6. mjesto. Kako ističe Zukić, seniorsku ekipu je potom preuzeo iskusni stručnjak Edin Hadžiabdić, i u tri naredne sezone napravio odlične rezultate, odražavajući klub u samom vrhu ovog takmičenja, a jednu sezonu su okončali kao viceprvaci.

Djeca i sport

Predsjednik ŽRK “Sloga” Ismet Hadžiabulić kaže nam da je prije svega ponosan na činjenicu da su u proteklim godinama više od 100 djevojčica „sklonili su ulice“ i doveli u sportsku dvoranu, da jačaju svoje tijelo i duh.

“Nakon toga moram bit ponosan na rezultate omladinskih selekcija našeg kluba. Koliko se radi sistemski dokaz tome je da je naša juniorske selekcija (2002. god) treća u Bosni Hercegovini, kadetska selekcija (2004. god) je osvojila drugo mjesto u BiH, a pionirska selekcija 2006. god i mlađe prošle godine je bila šampion BIH, i tako donijela u naš grad prvu titulu prvaka BiH iz nekog od kolektivnih sportova. Ova uspjesi svih selekcija su dokaz da klub radi planski i sistemski, te da nema mjesta slučajnosti. Klub je sjajno organizovan, te smo, uz ostalo, u okviru gradske dvorane otvorili vrata lijepim klupskim prostorijama. Trenutno u klubu aktivno trenira 65 djevojčica. A kruna svega ovog je to da u aktivnom takmičenju nastupamo sa 90 posto domaćeg igračkog potencijala, te tri zlatne djevojke iz Bugojna”, priča nam Hadžiabulić.

Seniorsku ekipu ŽRK “Sloga” predvodi poznato ime u svijetu bh. rukometa, Fuad Mahmutović, bivši igrač “Sloge” i dugogodišnji uspješni rukometni trener.

“Skoro 40 godina sam u rukometu. Kao trener sam predvodio MRK ‘Sloga’, ŽRK ‘Iskra’, kao i MRK “Iskra”. U sezoni 2018./19. “Iskru” sam uveo u Premijer ligu BiH – nakon čega sam smijenjen!? U augustu 2019. godine dobio sam poziv od Uprave ŽRK SLOGA da preuzmem rukovođenje omladinskim pogonom kompletnog kluba. Malo sam se dvoumio jer sam u dosadašnjoj karijeri uglavnom radio sa seniorskim ekipama. Ipak, na kraju sam prihvatio, i to se ispostavilo kao najbolji mogući potez u životu. Zatekao sam sjajnu grupu djevojčica koje su bile spremne na rad i treninge. Podršku koju sam dobio od Uprave kluba je bila nevjerovatna. Sve ovo je rezultiralo time da smo u dvije godine rada osvojili sve što se moglo osvojiti, uključujući i titulu prvaka”, ističe Mahmutović.

Ka društvu najboljih

Kako dodaje, spremno je prihvatio projekt „da ova zlatna djeca“ predstavljaju ovaj klub i općinu u društvu najboljih ekipa BiH.

Nakon odigranih 14 kola nalaze se na prvom mjestu Prve lige FBiH. Ostvarili su čak 12 pobjeda i dva ne(s)pretna poraza, ali su uvjereni da mogu do velikog cilja – plasmana u premijerligaški klub.

“Do kraja aprila ćemo znat da li smo putnici u viši rang. Naime, 23. aprila u našoj dvorani nas očekuje utakmica sezone. Protivnik nam je direktni konkurent, ekipa „Turbine“ iz Jablanice. Sigurni smo da je ovo utakmica koje će uči u anale ženskog bh. rukometa po posjeti, posebno uzimajući u obzir interes ovdašnjih ljudi općenito za rukomet, pa tako i ženski rukomet. Na posljednjoj domaćoj utakmici protiv „Jedinstva“ na utakmici je bilo od 400 do 500 ljudi. Protiv “Turbine” smo sigurni da će bit oboren rekord ženskog rukometa u BiH”, ističe Mahmutović.

Uputio je stoga poziv svojim sugrađanima i stanovnicima Gornjevrbaske regije.

“Ono što mogu je da pozovem sve naše sugrađane, ne samo Vakufljane, pozivam i stanovnike općine Bugojno, jer u našem klubu nastupaju tri sjajne djevojke iz Bugojna i imaju vrlo bitnu ulogu. Ovaj klub je klub svih nas, klub zajedništva. Za korak ka plasmanu u viši rang neophodna nam je pobjeda protiv “Turbine”, možemo je ostvarit samo zajedničkim naporima svih ljudi koji vole ovaj grad, klub i našu djecu. Volimo Vakuf, volim Bugojno volim našu djecu i siguran sam da ćemo zajedničkim snagama, mi na terenu, a raja na tribinama, dovesti najbolje ženske rukometne klubove u našu dvoranu u Gornjem Vakuf-Uskoplju”, zaključio je Mahmutović.

ŽRK “Sloga” su još jednom pozvali sve navijače iz srednje Bosne da 23. aprila 2022. godine 17:00 sati dođu u Sportsku dvoranu “Gornji Vakuf-Uskoplje” te da podrže ovaj “projekt generacije”.

OKVIR Obećana novčana sredstva

Predsjednik kluba Ismet Hadžiabulić veli da je obećana značajna podrška lokalne zajednice u slučaju plasmana ŽRK “Sloga” u Premijer ligu BiH.

“Da, tako je, cilj je plasman u Premijer ligu. Mišljenja smo da smo klub digli u svakom smislu da je vrijeme da uđemo u društvo najbolji, te da se vidimo koliko možemo. Imamo obećanja od gradski vlasti da će se finansiranje povećat u znatnoj mjeri ukoliko dođe do plasmana u viši rang. Pored vlasti tu su i sponzori koji će sigurno povećat svoje ulaganje u naš klub. Dobili smo veliku podršku jer to su ipak naša djeca… Ono što je zamisao ljudi koji vode ovaj klub je da uvijek imamo od 70-80 posto domaćeg kadra u ekipi”, riječi su Hadžiabulića.

Uredništvo
Uredništvohttps://gornjivakuf.com/
Udruženja za informisanje X MEDIA
Zadnje dodano
Povezane vijesti